Vánoční jarmark v Teplýšovicích a Rozhledna Špulka

Zpráva ze dne: 29.11. 2012

Pěkné, ale velmi studené, pozdní odpoledne strávili místní i přespolní před obecním úřadem v Teplýšovicích. Už podruhé se zde totiž konal vánoční jarmark organizovaný Základní a Mateřskou školou Teplýšovice s řadou dobrovolníků ze školní komise. Odpolední program zahájily děti z mateřské školy. Nejmenší účinkující svým vystoupením museli zahřát u srdce snad každého. Přesto, že z kulichů a tlustých šál vyčuhovaly červené nosy a omrzlé pusinky, bylo co poslouchat. Paní učitelky si s dětmi připravily velmi pěkné básničky, jimiž odstartovaly nastávající adventní čas.

Děti z MŠ Teplýšovice přednášejí básničku u vánočního stromu

Program tím ale zdaleka nekončil. Následovala hudební vystoupení dětí ze Základní umělecké školy v Benešově (odloučené pracoviště Teplýšovice). Mladí interpreti zahráli na rozličné hudební nástroje. Zazněly zde zobcové flétny, varhany, klavír a v neposlední řadě i violoncella. Zkřehlé prsty nezabránily dětem pěkně rozeznít své nástroje.

Děti hrají na flétny koledu

Došlo i na vánoční pohádku, kterou si připravily děti ze základní školy. Ústředním motivem byly jesličky s ježíškem, u kterých se sešla zvířátka. Bylo to velmi pěkné představení. Pohádku vystřídalo mikulášské taneční vystoupení.

Děti ze ZŠ Teplýšovice představují zvířátka u jesliček s Ježíškem
Mikulášský tanec

Zlatým hřebem programu bylo rozsvícení vánočního stromu za zpěvu vánočních písní. Vše skončilo prodejním jarmarkem, kde si každý zakoupil dětmi vyrobené vánoční ozdoby, adventní věnce a další skvostné předměty. Pro zahřátí se podával teplý čaj a pro dospělé „svařák“.

Rozsvícení vánočního stromu

Téměř v závěru došlo na velmi milé překvapení. Z rukou ředitelky školy Charlotty Kurcové
a učitele Jana Kadeřábka si převzal místostarosta obce Teplýšovice a manažer mikroregionu CHOPOS v jedné osobě Miroslav Kratochvíl dárkový šek v hodnotě 5 000 Kč na rozhlednu Špulka. Za touto hodnotou je velké úsilí dětí podílet se na regionálně výjimečném projektu. Peníze si vydělaly sběrem papíru a jablek. Čím však místostarostovy zcela vyrazily dech, byl model rozhledny, který s panem učitelem vytvořily. Model „Špulky“ je sice darován obci Teplýšovice, přesto oslovuje všechny obce sdružené v mikroregionu CHOPOS. Jde o první skutečný a velmi vydařený model rozhledny „Špulka“. Posuďte sami, není to krása. Nezbýval čas na dostatečné poděkování, jarmark už běžel naplno. Ale na to není nikdy pozdě.

Dovolte mi jménem obce Teplýšovice, jménem svazku obcí CHOPOS, všech starostů, místostarostů, zastupitelů a občanů obcí sdružených ve zmíněném mikroregionu, poděkovat Vám dětem ze Základní školy Teplýšovice i panu učiteli za velmi hodnotný příspěvek do společného projektu. Věřte, že svou pílí a umem pomáháte uskutečnit společný záměr. Opravdu jsem to nečekal a asi nikdo. Model nám pomůže lépe oslovit širokou veřejnost, velmi přispěje k reálné představě o chystaném záměru, který by se měl stát v příštím roce skutečností. Netroufám si říct, že bychom si měli nechat malou „Špulku“ napořád. Tu si jen na nějaký čas půjčíme. Myslím, že by se měla nakonec vrátit tam, kde vznikla a obohatit interiér vaší školy. Ještě jednou moc a moc děkujeme. V příštím roce se setkáme (pevně v to věřím) na větší „Špulce“, ze které se budeme moci rozhlédnout nejen po území mikroregionu, ale ještě mnohem dál.

Miroslav Kratochvíl, místostarosta obce Teplýšovice a manažer svazku obcí CHOPOS

Předání šeku a malé

Další pohled na model ŠpulkyŠpulka